poniedziałek, 19 września 2011
Segregacja odpadów jak zacząć?
Ok, już wiemy, że chcemy być eko i mieć pozytywny wpływ na otaczający nas świat. Tylko jak się do tego zabrać? Warto zacząć od wdrożenia na co dzień zasady trzech Z Zredukuj, Zastosuj ponownie, Zrecyklinguj. Chodzi o to, aby już podczas robienia zakupów myśleć ekologicznie. Zgodnie z zasadą Zredukuj, kupując artykuły spożywcze, ogranicz ilość opakowań, na przykład zamiast dwóch małych jogurtów, kup jeden duży, a zgrzewkę sześciu butelek półtoralitrowych zamień na dwa baniaki pięciolitrowe. Plastikową reklamówkę na zakupy możesz wykorzystać wielokrotnie, w myśl zasady Zastosuj ponownie. Podobnie postępuj na przykład ze słoikami. Dzięki temu, zminimalizujesz liczbę odpadów, które będzie trzeba odpowiednio zagospodarować na etapie Zrecyklinguj. A jak postępować, aby recykling był efektywny? Należy przyłożyć się do segregacji. Firma Lekaro przygotowała przewodnik dla początkujących, który krok po kroku pokaże Ci, jak segregować odpady.
Na początku upewnij się, czy masz dostęp do specjalnych kolorowych pojemników lub worków, do których można wrzucać posegregowane odpady (pojemniki tak jak te dostarczane przez firmę Lekaro, które widać na zdjęciu) powinny być opisane: szkło, papier, plastik (w systemie trój-pojemnikowym) lub recykling MIX (w systemie jednopojemnikowym). W razie problemów mieszkańcy osiedli powinni skontaktować się z zarządcą lub wspólnotą mieszkaniową, a właściciele posesji z firmą, z którą mają podpisaną umowę na wywóz nieczystości.
Po sprawdzeniu, jakimi pojemnikami do selektywnej zbiórki dysponujemy, przygotujmy domowy kosz na śmieci tak, aby można było oddzielać poszczególne rodzaje odpadów. Możemy na przykład kupić pojemnik z podziałem na trzy przegrody: plastik, papier i pozostałe odpady. Do oddzielnego worka zbierajmy butelki i inne szkło. Warto zauważyć, że na niektórych osiedlach zamiast trzech oddzielnych pojemników, mamy jeden czerwony to tzw. pojemnik MIX. Wrzucamy do niego wszystkie surowce wtórne (papier, plastik i szkło), dzieląc codzienne odpady jedynie na dwie grupy: papier, plastik, szkło i całą resztę.
Kolor każdego pojemnika jest ściśle przyporządkowany zbieranemu w nim surowcowi.
SYSTEM TRÓJPOJEMNIKOWY NIEBIESKI = PAPIER
Do pojemnika oznaczonego tym kolorem wrzucamy:
papier,
tekturę,
kartony,
gazety i książki.
Uwaga! Do niebieskiego pojemnika nie wrzucamy:
kartonów po sokach i mleku, tzw. Tetra Pack,
tłustego lub mokrego papieru,
pieluch i innych artykułów higienicznych.
ŻÓŁTY = PLASTIK
Do pojemnika oznaczonego tym kolorem wrzucamy tworzywa sztuczne:
butelki PET po napojach,
opakowania po chemii gospodarczej,
aluminiowe puszki po napojach.
Uwaga! Do żółtego pojemnika nie wrzucamy:
folii,
jednorazowych reklamówek,
pojemników po olejach (spożywczych, chłodniczych i innych).
ZIELONY = SZKŁO
Do pojemnika oznaczonego tym kolorem wrzucamy:
opakowania szklane (czyste butelki i słoiki, i inne).
Uwaga! Do zielonego pojemnika nie wrzucamy:
porcelany,
talerzy,
szyb,
luster,
żarówek.
Pamiętaj, aby delikatnie obchodzić się ze szkłem (pozwól zrobić z niego ponowny użytek).
SYSTEM JEDNOPOJEMNIKOWY CZERWONY = MIX: PLASTIK, SZKŁO, PAPIER
Do pojemnika oznaczonego tym kolorem wrzucamy:
papier,
tekturę,
karton,
gazety i książki,
czyste butelki,
słoiki i inne opakowania szklane,
tworzywa sztuczne,
butelki PET po napojach,
opakowania po chemii gospodarczej,
puszki aluminiowe po napojach.
Uwaga! Do czerwonego pojemnika nie wrzucamy:
opakowań po sokach i mleku typu Tetra Pack,
talerzy,
porcelany,
szyb,
luster,
jednorazowych reklamówek.
Nie zapomnij zgnieść plastikowych butelek, a następnie ich zakręcić.
Unikaj wyrzucania opakowań farmaceutycznych i chemicznych z jakąkolwiek zawartością. Pamiętaj o tym, że oprócz odpadów wymienionych powyżej, należy również prowadzić segregację odpadów niebezpiecznych i trujących. Co się do nich zalicza?
1. Przeterminowane lub niewykorzystane leki, igły, strzykawki, a także termometry rtęciowe. Takie produkty należy zanieść do punktów zbiórki znajdujących się w większości aptek.
2. Baterie. Pojemniki na zużyte baterie znajdziesz między innymi na terenach szkół, instytucji publicznych i placówek handlowych. Na stronie Organizacji Odzysku Reba znajdziesz mapę miejsc, gdzie możesz oddać zużyte baterie.
3. Elektrośmieci, czyli sprzęt elektryczny i elektroniczny. Można się ich łatwo pozbyć, zostawiając stare przedmioty w sklepie, w którym kupujesz. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe, bo nie wymieniasz sprzętu na nowy, a jedynie chcesz pozbyć się starego, możesz zadzwonić do jednej z wielu firm zajmujących się ich odbiorem i utylizacją (działalność taką prowadzi między innymi firma Lekaro). Zostaną one poddane procesom recyklingu, a szkodliwe substancje neutralizacji. Nieprawidłowe postępowanie z elektrośmieciami jest niebezpieczne, ponieważ znajdujące się w nich substancje, takie jak freon, rtęć czy związki bromu, po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera, świetlówki czy innego urządzenia elektronicznego, przenikają do gleby oraz powietrza. Są one szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale też ludzi i zwierząt.
4. Akumulatory, oleje, smary i płyny techniczne. Możesz je oddać w zakładach obsługi pojazdów mechanicznych lub na stacjach benzynowych, a także w punktach sprzedaży tego typu asortymentu.
Kalina
środa, 14 września 2011
Dbamy o konia.
Konie to przepiękne zwierzęta, ale wymagające poświęcenia wiele czasu. Trzeba o nie dbać i zaspokajać ich potrzeby.
Żeby twój koń czuł sie szczęśliwy i utworzyła się między Wami swoista więź, trzeba poświęcać swojemu pupilkowi sporo czasu. Po jakimś czasie Twój konik zacznie Cię poznawać po głosie, przyzwyczai się do Twojego dotyku i będzie mu on sprawiał przyjemność. Taką niezwykłą wieź można stworzyć chociażby podczas zabiegów pielęgnacyjnych jak i podczas dbania o jego odżywianie wykorzystując do tego odżywki dla koni. Ma to także ogromne znaczenie dla dobrego stanu zdrowia konia. Poprzez karmienie naszego konia specjalnymi odżywkami dostarczana jest dla naszej pociechy niezbędna ilość witamin i minerałów. Szczotkowanie także służy naszemu konikowi, ponieważ usuwane z sierści wszelkiego zabrudzenia (kurz, tłuszcz) udrażniają pory znajdujące się na skórze, co umożliwia i ułatwia pocenie się. Czyszczenie posiada również właściwości podobne do masażu wzmagającego i poprawiającego krążenie krwi naszego zwierzątka. Jeżeli podchodzisz do tej czynności z precyzją i wykonujesz ją bardzo dokładnie, z łatwością będziesz mógł zauważyć wszelkie niepokojące zmiany czy stany chorobowe skóry swojego konia. Do codziennej pielęgnacji konia potrzebujesz całego zestawu szczotek do pielęgnacji sierści, włosów ogona i grzywy oraz kopyt. Zgrzebło gumowe lub plastikowe (iglak) skutecznie usuwa zaklejki z błota, potu i brudu oraz rozczesuje zaplątaną sierść. Iglaka nie stosuj nigdy do czesania grzywy i ogona, gdyż wyrywa on niepotrzebnie włosy. Zgrzebła gumowe znacznie lepiej od plastikowych iglaków sprawdzają się w okresie wiosennym, kiedy to nasz koń linieje gubiąc zimowe futro, ponieważ włosy się w nim nie gromadzą. Leżenie konia na brudnej ściółce powoduje powstawanie uporczywych zaklejek. Do ich usuwania niezastąpiony jest właśnie iglak.
--Stopka
k.b. odżywki dla koni
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.